piątek, 10 sierpnia 2012

Zasady suplementacji w sporcie amatorskim.

Zasady bezpieczeństwa i ogólne zasady suplementacji.


1. DIETA - kluczem do wszystkiego jest bogata i zróżnicowana dieta. Branie pigułek i odżywek uzupełnia dietę - ale na dłuższą metę nie może jej zastąpić. (Jednynie w krótkim okresie można zastąpić np. dodatkowy posiłek massgainerem, odpowiednimi batonami etc.)
Bez przestrzegania diety suplementacja może mieć mnejszy efekt albo żaden. Warto też poczytać przeciwskazania dietetyczne dla danego suplementu. Np. na czas brania kreatyny trzeba zrezygnować lub chociaż zminimalizowac spożywanie kawy (kofeiny) etc.

2. INFORMACJA - Kto pyta nie błądzi! Uzyskaj jak najwięcej informacji z różnych źródeł o danym suplemencie zanim zaczniesz go stosować (działanie, dawki etc.) Zorientuj się jaki jest np. skład odżywki białkowej. Spytaj się trenera, sprzedawcy w aptece lub sklepie, lekarza sportowego.

3. BEZPIECZEŃSTWO STOSOWANIA - Sprawdź czy nie jesteś uczulony(a) na jakiś składnik suplementu. W razie najmniejszych wątpliwości spytaj się lekarza - najlepiej sportowego. ZAWSZE niezależnie od okoliczności trzymaj suplementy, lekarstwa itp. z dala od dzieci. Jeśli twój organizm źle znosi dany suplement - przestań go używać, aż do wyjaśnienia przyczyny dolegliwości.

4. SAMODYSCYPLINA - Stosowałeś np. cykl kreatynowy według zaleceń, jednak w czasie cyklu ktoś zaprosił cię np. na imprezę gdzie wypiłeś kilka drinków, piw albo kieliszków wódki. Kreatyna nie dała spodziewanego efektu? W takim wypadku jesteś sam sobie winien - ten wieczór szaleństwa ograniczył efekty twojej pracy na siłowni.
Stosowałaś cykl L-Karnityny, jadnak w trakcie pozwoliłaś sobie na wypad z przyjaciółkami do cukierni? Kilka razy w pośpiechu zamówiłaś sobie dużą jakiegoś fast food? Hmm, nie było to mądre :(

Niestety suplementacja wieloma preparatami wymaga samodyscypliny i powstrzymania się od używek, albo wysokalorycznego, słabej jakości jedzenia fast food, itp. Warto zupełnie zrezygnować albo przynajmniej ograniczyć alkohol, papierosy i inne używki podczas okresu treningu i suplementacji.

5. CYKLICZNOŚĆ - niemal wszystkie suplementy oprócz odżywek białkowych stosuje się w cyklach. Zapobiega to przyzwyczajaniu się organizmu do danego suplementu, a co za tym idzie zerowej jego skuteczności. Nie bierz zbyt dużej ilości suplementów w jednym okresie. Po cyklu kreatynowym zrób sobie na przykład dwumiesięczny cykl lecytyny, suplementacji potasem itp. Po okresie treningu "na masę" powinna przyjśc kolej na trening "na rzeźbę". Organizm należy zaskakiwać - jeśli chcesz aby mięśnie rosły a sylwetka była taka jak chcesz.

1 komentarz:

  1. znam osobę, która stosowała kreatynę i mix. odżywek bez jakiejkolwiek cykliczności ponad kilka lat

    czyli niezgodnie z wszelkimi zasadami

    obecnie ta osoba już nie bierze suplementów, ale na półce jest dużo pastylek, w stylu rapacholin, hepatil, verdin, essentiale forte.... (wątroba!)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...